Blog

Novi zakon, nova pravila za agente nekretnina u Crnoj Gori

21.11.2024

Novi zakon, nova pravila za agente nekretnina u Crnoj Gori

U cilju smanjenja sive ekonomije na tržištu nekretnina u Crnoj Gori uvode se novine kroz Predlog zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti. Ovaj propis Ministarstva ekonomskog razvoja je prošao javnu raspravu krajem prošle godine, a sada je neophodno da ga usvoji skupština. Nakon što zakon stupi na snagu, kompanije i agenti koji se bave posredovanjem na tržištu nekretnina će u roku od godinu dana morati da usklade svoje poslovanje sa aktuelnim propisima.

Prema ovom zakonu posredovanjem će moći da se bave samo kompanije i preduzetnici koji su upisani u Registru. A da bi bili upisani, moraju se registrovati u Centralnom registru privrednih subjekata za ove djelatnosti. Najbitnije stavke koje su propisane ovim zakonom, pored uvođenja registra su:

1. da svi agenti moraju imati položen stručni ispit. U skladu sa ovim zakonom: „Stručni ispit može da polaže fizičko lice koje ima prebivalište, odobren stalni ili privremeni boravak u Crnoj Gori, u državi Evropske unije ili članici ugovora o Evropskom ekonomskom prostoru, i koje ima najmanje IV nivo nacionalnog okvira kvalifikacija obrazovanja. Ispit organizuje i sprovodi Privredna komora.“ Program, način polaganja, sastav i obrazovanje Komisije za ove ispite, kao i trošak samog polaganja ispita biće definisani propisima resora ekonomije. Ispit se polaže na crnogorskom jeziku i po završetku se dobijaju uvjerenja. Poslove posredovanja moći će da rade isključivo oni koji su položili stručni ispit i radiće samo u jednoj kompaniji, osim ako poslodavac ne odobri drugačije.

2. Takođe, agenti su u obavezi da na svim platformama istaknu podatke o sebi i broju pod kojim su upisani u registar. Oni neće moći da oglašavaju stanove i parcele bez prethodno potpisanog ugovora, a naknade će dobijati tek po završenom poslu, osim ako predugovorom nije drugačije definisano. Djelimične isplate ne smiju zahtijevati unaprijed.

3. Novi zakon propisuje da se ugovorom o posredovanju agent obavezuje da radi na zaključenju posla za koji je angažovan, dok će onaj koji ga je angažovao naknadu platiti po završetku posla. Ugovor mora biti precizno definisan i mora sadržati detalje o visini, načinu i roku isplate naknade agentima. Ukoliko se ne navede njegovo trajanje, važiće šest mjeseci. Agent ima pravo da posao prenese na drugog zaposlenog uz potpisivanje ugovora o potposredovanju.

4. Kompanije moraju imati:
 minimum jednog zaposlenog sa punim radnim vremenom, koji ima položen stručni ispit,
 prostoriju koja ispunjava tehničke uslove koje propisuje ministarstvo,
 ugovor o osiguranju od profesionalne odgovornosti.
Ni vlasnik ni agenti, ne smiju biti osuđivani za krivična djela protiv platnog prometa i privrednog poslovanja.

5. Građani koji budu koristili usluge agenata, u obavezi su da dostave svu potrebnu dokumentaciju i detalje o nekretninama, dozvole posjete i isplate naknade po obavljenom poslu. Oni mogu otkazati ugovor u bilo kojem trenutku, bez obrazloženja i dodatnog troška, osim ako dokumentom nije drugačije određeno. Za štetu koju bi agent mogao da nanese u ovom poslu, najniža osigurana suma ne može biti manja od 20.000 eura po jednom osiguranom slučaju, a ukupno do 60.000 eura godišnje za sve odštetne zahtjeve.

Sprovođenje ovog zakona biće pod nadzorom resora ekonomije, odnosno tržišne inspekcije. Kompanije koje zaposle agente bez položenog stručnog ispita, sklope nezakonite ugovore ili ne ispoštuju pravila o oglašavanju snosiće kaznu u iznosu od 1.000 do 6.000 eura. U zakonu je, takođe, navedeno sledeće: „Kaznom od 4.000 eura do 20.000 eura kazniće se kompanija ako obavlja posredovanje a nije upisana u registar, preduzetnik od 2.000 eura do 6.000 eura, fizičko lice i odgovorno lice u kompaniji od 1.000 eura do 2.000 eura. Uz kaznu se može izreći i mjera zabrane vršenja djelatnosti od 30 dana do šest mjeseci, i zaštitna mjera javnog objavljivanja odluke.“

Izvor: portal Vijesti.me